Z czego zrobione są paznokcie?

  Twoje paznokcie są zbudowane z keratyny, naturalnej substancji pełniącej ważną funkcję w Twoim organizmie. Twoje włosy również są zrobione z tej substancji i znajdziesz ją na zewnętrznej warstwie skóry. Keratyna to białko znane ze swojej siły. Na przykład ta substancja jest wodoodporna i nie można jej po prostu rozpuścić w wodzie, co jest możliwe w przypadku innych rodzajów białek.

Twoje paznokcie powstają, ponieważ komórki keratynowe namnażają się na krawędzi paznokcia. Ta rosnąca ilość komórek stwardnieje i utworzy kilka warstw, powodując powolny, ale pewny wzrost paznokcia. Zasadniczo twój widoczny paznokieć jest martwy. Żywa część paznokcia znajduje się pod skórą.

Nie ma różnicy między paznokciami na dłoniach a paznokciami na stopach. To prawda, że ​​paznokcie u nóg rosną wolniej, ponieważ palce u nóg zwykle mają mniej krwi niż palce.

Struktura Twojego paznokcia

Twoje paznokcie składają się z różnych części, z których każda ma swoją własną funkcję. Widoczna część paznokcia nazywana jest również płytką paznokcia. Na tej płytce paznokcia zwykle znajduje się mały, jaśniejszy półksiężyc, zwany lunulą.

Pod skórą znajduje się macierz: to miejsce, w którym powstają nowe komórki keratynowe iz którego odrasta paznokieć. Następnie macierz jest ponownie chroniona przez naskórek. Ta łatka skóry znajduje się na dole paznokcia. Następnie jest łożysko paznokcia: miejsce, w którym spoczywa płytka paznokcia.

Wiesz już, jak działa Twój paznokieć, ale jak najlepiej o nie zadbać?

Co to jest dobra pielęgnacja paznokci?

Pielęgnacja paznokci obejmuje wszystko, co robisz, aby utrzymać paznokcie w dobrej kondycji. Oznacza to, że tniesz je na czas, ale także utrzymujesz je w czystości. Dobra pielęgnacja paznokci składa się w zasadzie z kilku części.

  • Po pierwsze, ważne jest, aby zadbać o ładny kształt paznokci. Nie powinno być luźnych strzępów, a rogi paznokcia powinny być starannie zaokrąglone.
  • Następnie ważne jest nawilżenie paznokcia. Robi się to na przykład za pomocą odżywczego olejku, który zapewnia piękny połysk i zapobiega łamaniu się paznokci.
  • Ważne jest również codzienne czyszczenie paznokci. Można to zrobić, myjąc ręce lub pod prysznicem.
  • Następnie upewnij się, że dobrze wysuszyłeś paznokcie. Zapobiega to osadzaniu się bakterii w paznokciach lub wokół nich.

Historia pielęgnacji paznokci

W dzisiejszych czasach wszyscy staramy się dobrze pielęgnować nasze paznokcie, ale to nie jest wyjątek. Pielęgnacja paznokci od wieków stanowi ważny element higieny osobistej. Manicure i pedicure istnieją od ponad 5000 lat. Podczas tych zabiegów pielęgnujemy paznokcie, aby były w optymalnym stanie. Nawet lakier do paznokci jest popularny od dawna.

Istnieją dowody na to, że kolorowe paznokcie były popularne w Chinach w roku 3000 pne. Paznokcie od wieków są również pielęgnowane i farbowane w Indiach. Nie było to zrobione lakierem, ale henną, która nadała paznokciom naturalny brązowy kolor. Czyli od wieków ludzie dbają o to, by ich paznokcie były w dobrej kondycji, ale dlaczego pielęgnacja paznokci jest tak ważna?

Dlaczego pielęgnacja paznokci jest ważna?

Jest wiele powodów, dla których warto regularnie dbać o paznokcie:

  • Zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów
  • Zapobiega innym problemom z paznokciami
  • Utrzymuje mocne paznokcie
  • Utrzymuje piękne paznokcie
  • Zapobiega rozwojowi bakterii i grzybów

Wokół paznokci jest kilka miejsc, w których łatwo mogą gromadzić się bakterie. Pomyśl na przykład o swoim naskórku: jest to idealne miejsce, które z czasem może się brudzić i zaniedbać.

Bakterie te mogą ostatecznie spowodować zapalenie skórek. Co więcej, zła higiena zapewnia, że ​​w końcu mogą pojawić się grzyby paznokci (zwane również grzybiczymi).

Zapobiega innym problemom z paznokciami

Ważne jest, aby Twoje paznokcie były w ładnym kształcie. Jest to szczególnie ważne w przypadku paznokci u nóg, ponieważ wrastający paznokieć jest bardzo częstym problemem. W takim przypadku paznokieć jakby wbijał się w twoją skórę, co z kolei powoduje duży ból i ewentualny stan zapalny. Można temu zapobiec, jeśli regularnie dbasz o swoje paznokcie.

Utrzymuje mocne paznokcie

Czy też uważasz to za tak irytujące, gdy odrywają się paznokcie w mgnieniu oka? Wtedy jeszcze ważniejszy jest wybór dobrej opieki. Pilnikowanie lub przycinanie paznokci pozwala zachować je tak zdrowe, jak to tylko możliwe. Nawilżenie jest również ważne dla poprawy kondycji paznokci, co ostatecznie zapewnia mocne paznokcie, które znacznie łatwiej się łamią.

Utrzymuje piękne paznokcie

Oczywiście opiłowane paznokcie wyglądają dużo lepiej wypielęgnowane niż paznokcie, które mogą swobodnie rosnąć. Ponadto dobra pielęgnacja paznokci ma inny wpływ na paznokcie. Nawilżając paznokcie odpowiednimi produktami, zapewniasz im piękny połysk. To naprawdę wskazuje, że Twoje paznokcie są w doskonałym stanie. Dbając o paznokcie, można zapobiec wielu nieprzyjemnym problemom. Ale co możesz zrobić, jeśli masz już problemy z paznokciami? Problemy z paznokciami i sposoby ich rozwiązywania. Istnieje wiele różnych problemów z paznokciami, z którymi możesz sobie poradzić. Dobrze jest wiedzieć, co powoduje te problemy i co można zrobić, aby je naprawić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *